تکنیک های نادرست سئو

تکنیک های نادرست سئو مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم. همه ما درباره تکنیک های رایج کلاه سیاه می دانیم و از آنها اجتناب می کنیم. لازم به ذکر است که اکثر متخصصان سئو تمایل دارند که خودشان را به عنوان کلاه سفید یا حداقل کلاه خاکستری تصور کنند. دلیل اینکه بیشتر این استراتژی‌ های کلاه سفید می‌ توانند به شما صدمه بزنند این است که آنها اغلب “بیشتر از اینکه مفید به نظر برسند، آسان هستند”.

زمانی که ما به روش های آسان در تکنیک سئو تکیه می کنیم، عملکرد جستجوی گوگل برای سایت ما شروع به کاهش می کند. در ادامه این مقاله به 6 تکنیک آسان اما نادرست کلاه سفید اشاره خواهیم کرد.

تکنیک های نادرست سئو

تکنیک های نادرست سئو که باید از آنها اجتناب کنید شامل موارد ذیل هستند:

 • سئو تقلیدی یا Assembly Line SEO
 • سرزنش افت عملکرد در به روز رسانی های الگوریتم گوگل (بدون بررسی علت)
 • کپی کردن صفحه موقعیت مکانی
 • استفاده از ابزارهای بررسی خودکار سئو برای هدایت استراتژی
 • خرید لینک
 • ترس از سوال کردن

1- سئو تقلیدی یا Assembly Line SEO

یکی از تکنیک های نادرست سئو، سئو تقلیدی است. من “Assembly Line SEO” را اینگونه تعریف می کنم: یک شخص یا شرکت برای تمام مشتریان خود یک استراتژی سئو را دارد.

بسیاری از آژانس های بزرگ سئو از این استراتژی برای بخش SMB خود استفاده می کنند، زیرا این یک روش کارآمد مدیریتی است.

به طور معمول، پس از راه اندازی سایت اولین مرحله بهینه سازی سایت شامل روش های معمول مانند محتوا نویسی و خرید لینک است. ولی این، به این معنی نیست که چون این روش آسان است پس حتما بهترین روش است.

این تکنیک نادرست سئو ممکن است برای مدت زمانی کوتاه مفید باشد. مگر اینکه رقابتی در کار نباشد و سایت همیشه در بالاترین صفحه نتایج گوگل باشد.

در عوض چه کاری انجام دهیم؟

به جای گیر افتادن در این استراتژی معمول، بررسی کنید که محتوای رتبه برتر رقیب شما چیست و چگونه آنها به استراتژی محتوای خود نزدیک می شوند. لیستی از تمام استراتژی های رقبای خود تهیه کنید و به دنبال فرصت های بررسی محتوا باشید.

تکنیک های نادرست سئو

از این فرصت ها استفاده کرده و اطمینان حاصل کنید که محتوای شما برای ارائه خدمت به مخاطبان شما در هر مرحله از قانون قیف خرید اطاعت می کند.

اگر چه ممکن است تولید محتوا وقت گیرتر باشد ، اما برای شما مفید خواهد بود. همچنین این کار به کاربران شما نشان می دهد که شما واقعاً به عملکرد آنها اهمیت می دهید.

2- سرزنش افت عملکرد در به روز رسانی های الگوریتم گوگل (بدون بررسی علت)

یکی دیگر از تکنیک های نادرست سئو این مبحث است. بسته به نوع وب سایت، افت عملکرد می تواند به طور ناگهانی و به دفعات بروزرسانی الگوریتم اتفاق بیفتد.

این روزها، بروزرسانی های الگوریتم آنقدر تکرار می شوند که می توان به راحتی انگشت اتهام خود را به سمت گوگل بگیرید و بگویید که باعث شده است رتبه شما و ترافیک ارگانیک سایت شما کاهش یابد.

با این حال، علاوه بر این، افت عملکرد می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از دلایل متداول افت عملکرد ارگانیک عبارتند از:

 • موارد فنی
 • تغییرات چشمگیر در محتوای سایت
 • فصلی بودن وب سایت شما
 • افزایش رقابت
 • اقدامات دستی

با در نظر گرفتن این احتمالات، مهم است که ما راه آسان را انتخاب نکنیم. راه آسان یعنی مشکل را گردن بروزرسانی‌ های الگوریتم گوگل بیندازیم و گوگل را سرزنش کنیم.

سلب مسئولیت

اگر وب سایت شما اخیراً مورد صدمه قرار گرفته است، نترسید! این اتفاقات عموما رخ می دهد و ترافیک شما بدون هیچ تغییری بعد از چند روز به حالت عادی برمی‌ گردد.

کاری که شما نباید انجام دهید این است که شروع به ایجاد تغییرات چشمگیر در سایت خود نکنید. این کار ممکن است منجربه عوارض بیشتری در عملکرد ورودی گوگل شود.

در عوض چه کاری انجام دهیم؟

چندین تکنیک سئو جدید برای ارتقای سئو سایت شما وجود دارد که می‌ توانید از این روش‌ ها برای بازیابی سئو سایت خود انجام دهید و سایتتان را به صفحه اول گوگل برسانید.

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی بررسی اینکه آیا سایت شما واقعاً توسط الگوریتمی مورد حمله قرار گرفته است یا نه، آورده شده است.

آیا گوگل مشکلات فنی جدیدی کشف کرده است؟

مسئله فنی یکی از مهمترین دلایل افت عملکرد سایت است. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که مدیر فنی سایت ناآگاهانه قسمت‌های مختلف سایت را به روزرسانی و مشکلات فنی قابل توجهی را ایجاد می‌ کند.

تکنیک های نادرست سئو

 • گزارش های کنسول جستجوی Google بررسی کنید.
 • با استفاده از یک Screaming Frog (خزنده وب مبتنی بر دسکتاپ) یا Sitebulb (خزنده وب مبتنی بر دسکتاپ) تغییرات ساختاری و مشکلات سایت را شناسایی کنید. با استفاده از این ابزارهای خزنده می‌ توانید مجموعه‌‌ ای از مشکلات سایت خود را تشخیص دهید.
 • یک بررسی خودکار را در ابزار سئوی خود ایجاد کنید تا به دنبال هر گونه خطای پنهان باشد.
 • فایل txt را برای هر گونه دستورالعمل های غیرمجاز جدید بررسی کنید.
 • یک fetch در گوگل وبمستر تولز اجرا کنید تا ببینید که گوگل سایت شما را چگونه می خواند.

تغییرات چشمگیر در محتوای سایت

این یکی دیگر از دلایل عمده برای تغییرات رتبه بندی است. برخی از سایت ها ، مانند تجارت الکترونیک ، اغلب محتوا را تغییر می دهند.

اگر سایت شما به ندرت محتوا را به روز می کند و در ترافیک گوگل یا رتبه بندی گوگل شما کاهش یافته ،باید بررسی کنید و ببینید که رقیبای شما از کدام تکنیک ها استفاده کرده است.

برخی از راه هایی که می توانید تغییرات سایت را بررسی کنید عبارتند از:

 • از ابزار Changes در Wayback Machine استفاده کنید.
 • برای بررسی تغییرات سایت خود از افزونه های ورود به سیستم استفاده کنید.
 • بررسی کنید که کدام صفحات در Google Analytics بیشترین افت بازدید را داشته اند و علت آن را بیابید.

فصلی بودن وب سایت

یافتن سایت هایی که فصلی نیستند، بسیار سخت هست.

هر زمان که متوجه افت عملکرد وب سایت خود شدید، معیارهای فصلی سایت خود را حتما بررسی کنید.

روند سه ماهه سایت خود را با گذشته مقایسه کنید تا بتوانید هر گونه افت و خیز مورد انتظار در آینده را پیش‌ بینی نمایید.

نکته اصلی در اینجا این است که شما هنوز در حال بهبودی نسبت به سال گذشته هستید.

تکنیک های نادرست سئو

افزایش رقابت

برخی از تغییرات ترافیک ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که رقبای شما در حال ارتقای استراتژی سئو خود هستند.

به طور معمول این امر با کاهش تدریجی در عملکرد ارگانیک و در نتیجه افت شدید عملکرد همراه است.

اگر فکر می‌ کنید رقبای شما شروع به سرقت رتبه‌های شما کرده‌اند، نترسید.

سعی کنید روی عملکرد خود کار کرده و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید به مرور زمان همه چیز را به حالت اولیه برگردانید.

اقدامات دستی

اقدامات دستی مانند گذشته معمول نیستند، اما هنوز هم اتفاق می افتند. اگر سایت شما افت شدید ترافیک را تجربه کرده است، برای بررسی هرگونه اقدامات دستی به کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید.

3- بازنویسی کپی صفحه موقعیت مکانی

یکی دیگر از تکنیک های نادرست سئو؛ بازنویسی کپی صفحه موقعیت مکانی است. هنگام ایجاد صفحات مکانی برای وب سایت های بزرگ با مکان های مختلف، ایجاد یک نسخه منحصر به فرد برای هر مکان می تواند خسته کننده و وقت گیر باشد.

به نظر می رسد که آسانترین راه، استفاده از یک نسخه برای تمام صفحات مکان سایت است، اما من به شدت با آن مخالف هستم.

با تمرکز روی ایجاد صفحه مکان منحصر به فرد برای هر صفحه از مکان، می توانید عملکرد رتبه بندی محلی بهتری را کسب کنید.

4- استفاده از ابزارهای بررسی خودکار سئو برای هدایت استراتژی

تکیه بر ابزارهای خودکار ممکن است بهترین راه برای هدایت استراتژی ارگانیک شما نباشد.

بسیاری از متخصصان تازه کار سئو تمایل دارند که ممیزی های اولیه سئوی خود را با ابزارهای خودکار انجام دهند و استراتژی کلی SEO خود را ترسیم کنند. این روش چه مشکلی دارد؟

ابزارهای رده بندی سئو هیچ وقت از شما “سؤال نمی کنند”.

نکته اصلی هر استراتژی خوب سئو پرسیدن سوال از علت است، اما مطمئناً محدود به این موارد ذیل نیست:

 • مخاطب مورد نظر من کیست و برای انجام اقدامات لازم به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟
 • آیا مانعی برای خزیدن و تفسیر سایت من برای Google وجود دارد؟
 • آیا ساختار لینک سازی داخلی من بهینه سازی سئو را تسهیل می کند؟

در عوض چه کاری انجام دهیم؟

روی ابزارهایی مانند Screaming Frog یا Sitebulb سرمایه گذاری کنید و سعی کنید که یک دیدگاه همه جانبه نسبت به سایت داشته باشید. از ابزارهای تجسمی برای تجزیه و تحلیل ساختار سایت استفاده کنید.

به دنبال فرصت هایی برای بررسی محتوا باشید و از سالم بودن ساختار فنی سایت خود اطمینان حاصل کنید.

هنگامی که پایه و اساس فنی شما درست باشد، موتورهای جستجو ممکن است زمان کمی را در کشف ، خزیدن و ارائه صفحات وب شما داشته باشند.

5- خرید لینک

خرید لینک یکی دیگر از تکنیک های نادرست سئو است. همانگونه که مشخص است، این مقاله بیشتر بر تکنیک های کلاه سفید متمرکز شده است، اما یک روش کلاه خاکستری برای ساخت لینک وجود دارد که توسط می‌ توانید برای خرید لینک‌ های تضمین شده به شرکت‌ های ساخت لینک بپردازید.

 

تکنیک های نادرست سئو

این یک روش آسان است که می‌ توانید به طور مستمر و ماهانه برای سایت خود لینک بگیرید. اما از آنجاکه این یک تکنیک نادرست سئو است، بازخورد مد نظر خود را دریافت نخواهید کرد.

در عوض چه کاری انجام دهیم؟

لینک سازی باید اثر گلوله برفی داشته باشد. اگر شما از انتشارات مشهور لینک بگیرید ، ممکن است نویسنده دیگری به سایت شما در مقالات خود لینک دهد. با این حال، این یک اتفاق کمتر در سایت هایی با DA پایین رخ می دهد.

6- ترس از سوال کردن

یکی دیگر از تکنیک های نادرست سئو این است که از سوال کردن بترسید. جستجو و پیدا کردن پاسخ برای سؤالات شما بسیار آسان است و مشکلی در این مورد وجود ندارد.

با این حال، وقتی صحبت از استراتژی یا برطرف کردن مشکلات خاصی می‌ شود، ممکن است با سرچ در گوگل هم پاسخ تان را پیدا نکنید.

بهتر است که برای کمک از دوستان و متخصصان سئو سوال کنید. سوال کردن نه تنها به اعتبار شما لطمه نمی‌ زند بلکه جای تشویق هم دارد و به هیچ وجه شرم آور نیست. هیچ متخصصی به دلیل ندانستن چیزی، شما را مسخره نخواهد کرد.

ما مجبور هستیم تا به نوعی یاد بگیریم. اگر هنوز هم کمی اضطراب دارید می توانید از بخش سوالات ،سوال خود را بپرسید. بدین ترتیب با یافتن پاسخ مناسب می توانید به دیگران هم کمک کنید. شاید سوال شما سوال دیگران هم باشد.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *