۷ راه برای استفاده از بک لینک های رقبایتان

آیا رقیبان شما برای کلمات کلیدی شما رتبه بالایی در گوگل دارند؟ پس آن ها حتما پروفایل بک لینک قوی ای داشته اند. لینک ها احتمالا مهم ترین قسمت پازل سئو هستند. بدون لینک ها شما در رتبه آوردن در گوگل مشکل پیدا خواهید کرد.

چگونه این را می دانیم؟ چون گوگل به ما گفته است

لینک ها احتمالا مهم ترین قسمت پازل سئو هستند. بدون لینک ها شما در رتبه آوردن در گوگل مشکل پیدا خواهید کرد.

آندری لیپاتسف ، استراتژیست ارشد کیفیت جستجوی گوگل

نکته فرعی : حتی بدون گفتن گوگل، این چیزی است که در جامعه ی سئو از آن مطمئن هستیم. لینک ها پایه ی الگوریتم رتبه بندی صفحات گوگل هستند و سئو ها همیشه ارتباط مثبتی میان لینک ها و رتبه بندی سایت ها داشته اند.

اما این حقیقت که رقبای شما تعداد زیادی بک لینک دارند اتفاق بدی به نظر می رسد ، درست است؟

نه دقیقا

اگر مردم خیلی راحت به رقبای شما وصل می شوند احتمال می رود خیلی راحت هم بتوانند به شما وصل شوند.

( این مخصوصا در صورتی حقیقت می یابد که شما محتوای بهتری نسبت به رقیب خود تولید کنید. )

در این مقاله، به شما ۷ راه کاربردی را معرفی می کنیم که بفهمید چه کسی به رقبای شما لینک می شود و چگونه می توانید لینک های آن ها را باز آفرینی کنید.
اما اول از همه باید بفهمید رقبای شما چه کسانی هستند.

چگونه رقبای خود را شناسایی کنید ( راهنمایی: دو دسته ی متمایز وجود دارند.)

فکر میکنید رقبای خود را خوب می شناسید؟ خیلی تند نروید.

بیشتر سایت ها دو “نوع” رقیب دارند.

شما می توانید از هر دو نوع لینک بدزدید اما روش های هر کدام متفاوت است.

اما پیش از اینکه به توضیحات بپردازیم ، یک کپی از این گوگل شیت بگیرید چون با پیش روی در این مقاله لازم است که شما رقبای خود را دنبال کنید.

مهم: از گوگل شیت کپی بگیرید، درخواست دسترسی به نسخه اوریجینال را ندهید.

برای انجام این کار روی File و سپس  Make a copy… کلیک کنید 

به الگو یک نام  بدهید، انتخاب کنید که کجا می خواهید دخیره اش کنید ( در درایو خود ) و سپس اوکی را بزنید.

شما اکنون یک کپی کاملا قابل ویرایش از فایل را روی گوگل درایو خود دارید.
لطفا درخواست دسترسی ویرایش به داکیومنت اصلی را ندهید. این اجازه را نخواهیم داد چرا که این کار الگوی اصلی را برای همه خراب می کند. به علاوه ، اعلان های آزار دهنده ای برای ایمیل من می فرستد. پس لطفا این کار را انجام ندهید.

این جا یک توضیح راجع به انواع رقبا است:

۱.رقبای در سطح دامنه

این سایت ها به طور کلی سایت هایی هستند که در SERP ها با شما رقابت می کنند. این بدان معناست که آن ها فقط بر سر یک یا دو عبارت جست و جو با شما رقابت نمی کنند، بلکه بر سر چندین عبارت جست و جو در میان چندین صفحه با شما به رقابت می پردازند.

به این گونه می توانید رقبای خود در سطح دامنه ( Domain-Level ) را پیدا کنید:

به Site Explorer-> دامنه خود را وارد کنید-> دامنه های رقیب

به صورت پیش فرض ، این گزارش لیستی از دامنه های رقبا را که از روی کلید واژه های رایج مرتب شده اند نشان می دهد ( همپوشانی کلید واژه ها ).

می توانید ببینید که به طور غافلگیر کننده ای moz.com بزرگترین رقیب ahrefs.com در SRRP هاست. اما چند رقیب غیر مستقیم نیز در آنجا وجود دارند.

http://hubspot.com

http://backlinko.com

http://wordstream.com

نکته فرعی : شما همچنین سایت هایی مثل http://quora.com  ، http://support.google.com  ، http://forbes.com را در این گزارش می بینید. من این سایت ها را در گروه رقبای دامنه ای قرار نمی دهم- بله آن ها بر سر تعداد زیادی از کلید واژه ها با ما رقابت می کنند، اما آن ها سایت های کلی ای هستند که از فیلد ما خارج هستند. این نکته با قسمت های سبز کمی که نشان دهنده ی همپوشانی کلید واژه ها هستند نشان داده شده است. ( میله های آبی، سبز، و زردی که در بالا می بینید.)

برای مثال ما با سایت هایی مثل http://wordstream.com بر سر 11500 کلیدواژه مشترک رقابت می کنیم.

اگر آن‌ ها بخاطر آن تعداد از کلید واژه رتبه دارند ( که همین طور هم هست ) احتمالا دارای تعداد زیادی بک لینک هستند.

این حقیقت ما را به یک نکته ی مهم هدایت می کند:

رقبای در سطح دامنه رقبای “سنتی” دنیای واقعی شما نیستند. این بدان معناست که آن ها همیشه از نظر تجاری با شما به رقابت نمی پردازند، فقط ممکن است بر سر کلیدواژه های مشابه با شما رقابت کنند.

نکته جانبی : ورداستریم مثل ما ابزار سئو نمی فروشد. آن ها محصولات و خدمات PPC را ارائه می دهند. اما آن ها از نظر سئویی رقیب هستند، چرا که آن ها نیز برای کلید واژه های مشابه در موضوع مشابه رقابت می کنند، به این معنی که تاکتیک هایی که استفاده می کنند ممکن است به درد ما نیز بخورد.
در گوگل شیت ۵ تا از رقبایی که ارتباط بیشتری با شما دارند را در نظر بگیرید.

domain level competitors

ستون دوتا مانده به آخر ؛ که لینک به اکسپلورر سایت است به صورت خودکار با اضافه کردن رقبا توسط شما پر می شود.

مهم! ستون آخر به شما اجازه می دهد بتوانید انتخاب کنید که آیا سایت رقیب از نظر تجاری با شما رقابت می کند یا خیر- مطمئن شوید این کار را انجام می دهید.

هدف آن است که بک لینک های تمام این این سایت ها را از آن خود کنید. با ما باشید تا بفهمید چگونه.

۲. رقبای در سطح صفحه ( برگه )

این ها سایت هایی هستند که اگرچه در کل رقیب به شمار نمی آیند ( در موضوع هم پوشانی کلید واژه های سایتی)، در موضوعاتی مثل موضوعات و کلید واژه های خاص در سطح صفحه با شما رقابت می کنند. برای مثال ما یک پست با ۷۵ نکته در مورد سئو داریم که هدف آن کلید واژه هایی مثل “نکات سئو” است.
اما یک چیز اینجا مطرح است: در حالی که http://entrepreneur.com یک رقیب در سطح دامنه نیست، بر سر این عبارت با ما رقابت می کند. لیست نکات سئو ی آن ها در ده تای برتر رتبه دارد، بالا تر از ما!

چگونه می توان رقبای در سطح صفحه را پیدا کرد ؟

یک صفحه یا پست را در وبسایت خود انتخاب کنید، سپس کلید واژه های اصلی را که می خواهید پیج بر اساس آن ها رتبه بگیرد به مرور گر کلید واژه ها الصاق کنید ( مثلا “نکات سئو”). سپس به سمت بازدید های SERP پایین بیایید.

تمامی این ها رقبای در سطح صفحه هستند.

می توانید تعدادی را که بین سطح دامنه و سطح صفحه همپوشانی دارند ببینید ( مثلا http://searchenginejournal.com در تحلیل رقبای سطح دامنه ی ما نیز خود را نشان داد ) اما تعدادی- مثل آن هایی که بالا هایلایت شده اند – فقط در سطح صفحه رقابت می کنند.

یک لیست از رقبای در سطح صفحه ی مرتبط که رتبه بالاتری از شما دارند برای عبارات هدف خود تهیه کنید.  تعداد دامنه های مرجع به هر صفحه را نیز اضافه کنید. مانند زیر :

نکته فرعی : مشکلی نیست اگر صفحاتی که در سطح دامنه رقابت می کنند را هم در نظر بگیرید. احتمال همپوشانی وجود دارد. و اگر می خواهید بیش از یک صفحه را اضافه کنید می توانید ستون “صفحه من” را فیلتر کنید تا اطلاعات هر صفحه را جداگانه ببینید.

خب… بیایید به تاکتیک ها بپردازیم.

۱. صدها مورد از فرصت های بالقوه ی لینک را با تحقیق در صفحه اصلی رقبای خود کشف کنید. به گزارشات انکرتکست های دامنه خود نگاهی بیندازید.

Site Explorer -> Backlink profile -> Anchors

شما احتمالا متوجه خواهید شد که تعداد زیادی از لینک ها از انکرهای برند شده استفاده می کنند.

نکته فرعی : فراموش نکنید که حالت “URL” را بجای حالت پیش فرض ” domain/” انتخاب کنید. این کار به شما اطمینان می دهد که فقط لینک های صفحه اصلی خودتان را به جای تمام صفحات دامنه مشاهده کنید.

این کار به این دلیل است که مردم سعی می کنند در ذکر کردن کلی یک برند به صفحات اصلی لینک شوند تا اینکه به چیزی به خصوص تر دست پیدا کنند.

برای مثال، mix.com یکی از رقبای “در سطح دامنه” در اسپرید شیت گوگل ما در بیشتر از ۲۰ هزار وبسایت ذکر شده است.

چون می دانیم بیشتر این لینک ها ذکر برند ها هستند ، سوال ما به این شکل مطرح می شود:

چرا آن ها ( moz ) را ذکر کردند اما ( Ahrefs ) را نه؟

این چیزی است که شما باید پیدایش کنید و اصلاحش کنید.

چگونه:

یکی از رقبای در سطح دامنه خود را از اسپریدشیت وارد کنید- بهتر است یکی باشد که به عنوان رقیب “مستقیم” در ستون آخر نشانه دار شده باشد.

سپس به گزارش بک لینک ها بروید ( و یک فیلتر dofollow اضافه کنید). سپس می بینید تمام بک لینک ها به صفحه اصلی رقبای شما اشاره می کنند.

نکته فرعی : فیلتر “محتوا” کاملا کارآمد است- این فیلتر لینک هایی را فیلتر می کند که در محتوای اصلی صفحه پدیدار می شوند. در حال حاضر اضافه کردن فیلتر های “dofollow” و “محتوا” به طور همزمان در گزارش بک لینک امکان پذیر نیست. اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید اول فقط فیلتر بک لینک های محتوا را امتحان کنید و سپس داده را انتقال دهید و بعد فیلتر لینک های dofollow را در excel یا Google Sheets اعمال کنید.

سپس وارسی کنید و سعی کنید به سوال بالا پاسخ دهید. ( چرا رقیب من را ذکر کردند و به او لینک داده اند اما من را ذکر نکردند و به من لینک نداده اند ؟). شما می توانید نسبتا سریع با نگاه کردن به انکر تکست، کلمه در برگیرنده لینک و عنوان صفحه را متوجه شوید.

پاسخ به این سوال می تواند فرصت های سرقت لینک را برای شما به راحتی مهیا کند.

برای مثال اینجا لیستی از ابزار های بازاریابی محتوا از Curata وجود دارد که MOZ را ذکر کرده اند و Ahrefs را ذکر نکرده اند.

ما می توانیم از همین صفحه لینک بگیریم در صورتی که با آنها ارتباط برقرار کنیم و پیشنهاد دهیم که Ahrefs را نیز به لیست خود اضافه کنند.

در اینجا لینکی به Buffer وجود دارد که از Rand Fishkin – بنیانگذار Moz نقل شده است:

یک بار دیگه اجازه بدید این مورد را هم چک کنیم.

ادامه دارد…

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *